Lukashenko përfundon në spital pas takimit me Putin

Bota
President i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko u dërgua në Spitalin Klinik Qendror të Moskës në gjendje kritike, pas takimit të tij me Vladimir Putin.

Këtë e ka bërë të ditur lideri i opozitës bjelloruse, Valery Tsepkalo përmes Telgramit.

“Sipas informacioneve që kemi, të cilat kanë nevojë për konfirmim shtesë, Lukashenko, pasi u takua me Putinin me dyer të mbyllura, u dërgua me urgjencë në Spitalin Klinik Qendror të Moskës, ku ndodhet tani. Specialistët më të mirë u dërguan për ta kthyer atë. nga një gjendje e vlerësuar nga mjekët si kritike.Gjaku i tij u pastrua, gjendja e Lukashenkos u shpall e patransportueshme.

Masat e organizuara për të shpëtuar diktatorin bjellorus kishin për qëllim të shmangnin spekulimet për pjesëmarrjen e mundshme të Kremlinit në helmimin e tij. Nuk ka rëndësi nëse ai kthehet në gjendje pune apo jo, mjekët paralajmërojnë një rikthim të mundshëm të rikthimit”, shkroi Tsepkalo.

Ai ka shtuar se ka patur përpjekje për të shpjeguar qëndrimin e Lukashenkos në Drejtorinë Adiminstrative të Presidentit të Federatës Ruse, përmes një ekzaminimi mjekësor.

“Shfaqja e një versioni të tillë është krejt e natyrshme, si një përpjekje për të fshehur gjendjen reale të pacientit, e cila është ende kritike. Është tentuar të heshtet edhe rastet e mëparshme të lëkundjes së shëndetit. Dhe në këtë rast, për të mos eksituar. Dyshohet se avioni i tij është dërguar edhe në Minsk”, shkroi lideri i opozitës.

Ndërkohë, gazetarët e pavarur rus raportuan se më 13 maj, karvani i Lukashenkos, i shoqëruar me një njësi special të Patrullës Rrugore Shtetërore, mbërriti në Qendrën Republikane të Mjekësisë Klinike të Administratës Presidencaile.

Më 23 maj, Lukashenko njoftoi se do të mungonte në publik për shkak të një sëmundje.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?