SPRINT NEWS ALBANIA

ArtBota

Arti në zi/ Ndërron jetë aktorja dhe këngëtarja e njohur/ FOTO – EMRI

Sanda Langerholz, aktorja dhe këngëtarja kroate e njohur më së shumti për rolin e saj në muzikalin “Yalta, jalta”, ka vdekur në moshën 91-vjeçare.

Ajo ka lindur në vitin 1932 në Zagreb, dhe ka luajtur edhe në filmat “Nën vijë”, “Vitet e arta”, “Treni për në jug”, “Romanca aksidentale” (1962). Me Ivan Hetrich drejtoi emisionin e famshëm televiziv “Ekran në ekran”, nga viti 1961 deri në vitin 1970. Ajo mbaroi këngën solo në Shkollën Shtetërore të Muzikës në vitin 1954 dhe studioi aktrim në vitin 1956 në Akademinë e Artit Dramatik në Zagreb.

Langerholz aktroi në Teatrin Kombëtar “August Cesarec” në Varaždin, ku interpretoi Ned (M. Matković, Në fund të rrugës), Antigone (J. Anouilh) dhe Abra (J. Steinbeck, Lindja e Parajsës), dhe në Teatrin e Kukullave të Zagrebit në vitin 1960 ajo u bë anëtare e përhershme e teatrit.

Në atë teatër ajo interpretoi numrin më të madh të roleve, veçanërisht si aktore-këngëtare në muzikalë, shkruan “Jutarnji”.

Ajo ka dhënë një intervistë për Plavi Vjesnik ku ndër të tjera ka thënë: Kam lindur në Zagreb. Babai im është slloven, dhe nëna ime është sllave. Kemi edhe rrënjë maqedonas. Pra, ne jemi një familje e vërtetë jugosllave”. Në të njëjtën intervistë, ajo tha se kurrë nuk ka pasur kriza të mëdha profesionale dhe se kurrë nuk e ka parë veten si një yll të madh. Ajo gjithashtu ka konstatuar se njerëzit janë shumë të shqetësuar për veten e tyre.


Performancën e saj të parë e pati në Daruvar, si një vajzë pesëvjeçare, ku qëndronte me gjyshërit. Ajo menjëherë ra në dashuri me bordet e teatrit. Burri i saj ishte Angel Miladinov, ata u takuan në vitin 1955 dhe nuk u ndanë deri në vdekjen e tij tragjike në 1984. Së bashku ata kanë djemtë Ivan dhe Kirill.

Shuhet në moshën 91-vjeçare aktorja dhe këngëtarja e

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?