Marrëveshja për drithërat nga Ukraina, Edi Rama falenderon Erdogan

Aktualitet

Kryeministri Edi Rama ka falenderuar presidentin turk Erdogan, pasi thotë se ky i fundit ka luajtur një rol vendimtar në negociimin e marrëveshjes për drithërat mes Rusisë dhe Ukrainës. Edhe për dy muaj të tjerë, dy vendet e përfshira në luftë do eksportojnë nga Deti i Zi.

“E mirëpres rinovimin e Iniciativës së Drithërave të Detit të Zi edhe për dy muaj të tjerë. Unë përsëris urimet e mia për Presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan për rolin e tij vendimtar.

Sigurimi i një furnizimi të pandërprerë jetik të drithërave në tregjet botërore është me rëndësi kritike për sigurimin e sigurisë ushqimore në mbarë botën”, shkruan kryeministri Edi Rama në reagimin e tij në Twitter.

Bota shmangi ngushtë një katastrofë të zinxhirit të furnizimit me drithë të mërkurën, kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi se ai do të zgjaste Nismën e Drithërave të Detit të Zi edhe dy muaj të tjerë – vetëm një ditë përpara se marrëveshja të skadonte.

Marrëveshja i lejon Ukrainës të eksportojë ushqime dhe plehra komerciale në pjesën tjetër të botës duke krijuar një korridor të sigurt transporti nga portet ukrainase të Chornomorsk, Odesa dhe Pivdennyi.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?