Kapen 3 ton kokainë në Port , kontejneri vinte nga …

Bota

Sekuestrohen në kohë rekord kokaina në Portin e Gioia Tauro. Policia zbuloi dy ton e 734 kilogramë kokainë të pastër në dy kontejnerë që vinin nga Guayaquil, Ekuadori, me destinacion Armeninë, nëpërmjet portit të Batumi, Gjeorgji. Ajo ishte e vendosur në kontejnerë, e vendosur në frigorifer dhe mbi 12 metra e gjatë dhe e fshehur në një ngarkesë frutash të përbërë nga 78 ton banane, raporton ‘Tgcom‘.

Operacioni që çoi në sekuestrimin e gati tre tonëve kokainë, me qëllim luftimin e trafikut ndërkombëtar të drogës, u krye me koordinimin dhe drejtimin e Drejtorisë Antimafia të Qarkut Reggio Calabria. Kokaina u identifikua pas operacioneve të gjata dhe komplekse të kërkimit, me ndihmën e skanerëve të sofistikuar të furnizuar nga Dogana dhe njësitë e qenve të Guardia di Finanza, me qenin nuhatës të drogës Joel.


Lënda narkotike e sekuestruar, e cilësisë jashtëzakonisht të pastër dhe në gjendje perfekte, do t’i kishte sjellë trafikantëve të ardhura mbi 800 milionë euro”.

Droga, ishte fshehur në gjashtë kontejnerë në mënyra gjithmonë të ndryshme: mes mallrave, në funde false ose përsëri në zgavrat e jashtme të kutive. Të gjithë kontejnerët transportuan fruta ekzotike nga Ekuadori dhe, përmes Gioia Tauro, duhet të kishin arritur në porte të ndryshme, si në Itali ashtu edhe jashtë saj, veçanërisht në Kroaci, Greqi dhe Gjeorgji përsëri.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?