Pjesëmarrja në zgjedhje e ulët, ja sa qytetarë kanë votuar deri në orën 18:00

Aktualitet

Procesi i votimit në zgjedhjet vendore është shqoëruar me një sërë incidentesh. Nga defekti i pajisjeve elektronike deri te raportimet për presione dhe pjesëmarrje të personave të paautorizuar.


 

Ndërkohë, edhe pjesëmarrja në votime ka qenë e ulët. Sipas të dhënave të publikuara nga KQZ në orën 18:00 numri i  qytetarëve që kanë ushtruar të drejtën e votës është 694.836nga 1914576 zgjedhës në listat e qendrave të votimit, pra 36.39%.

Edhe në këtë orë, shifrat e pjesëmarrjes krahasuar me vitin 2021 janë në rënie, pasi në vitin 2021 kanë votuar 45.48% e qytetarëve.

 

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?