Ambasada e SHBA mesazh për 14 majin: Të sigurohen zgjedhje të lira dhe të ndershme!

Aktualitet
Dy ditë para zgjedhjeve vendore të 14 majit, Ambasada e SHBA në Tiranë u bën thirrje të gjitha partive politike dhe institucioneve që të sigurojnë që procesi të jetë në përputhje me ligjin shqiptar dhe me standardet ndërkombëtare.

Ambasada u bën thirrje gjithashtu autoriteteve shqiptare që të garantojnë zgjedhje transparente, të lira dhe të sigurta.

Sipas tyre zgjedhjet janë themeli i demokracisë dhe se qytetarët duhet të votojnë kandidatin e denjë për të përfaqësuar popullin shqiptar.

Postimi i plotë i ambasadës së SHBA:

Të dielën, qytetarët shqiptarë do të ushtrojnë të drejtën e tyre demokratike më themelore – të votojnë për udhëheqësit dhe të ardhmen e tyre. Ambasada e Shteteve të Bashkuara u bën thirrje të gjitha partive politike dhe institucioneve që të sigurojnë që veprimtaritë zgjedhore të kryhen në përputhje me ligjin shqiptar dhe me standardet ndërkombëtare.

Autoritetet shqiptare duhet të sigurojnë që zgjedhjet të jenë transparente, të lira dhe të sigurta. Ashtu si në procese të mëparshme, përfaqësues ndërkombëtarë, përfshirë nga ambasada e SHBA do të udhëtojnë përreth vendit si vëzhgues në zgjedhje. Zgjedhjet janë themeli i demokracisë.

Drejtuesit e partive patën detyrimin të propozojnë kandidatë të pastër, të denjë për të përfaqësuar popullin shqiptar dhe tani vendimi duhet të jetë në dorën e qytetarëve. Siç kemi bërë gjatë tre dhjetëvjeçarëve të shkuar, Shtetet e Bashkuara do të mbështesin vullnetin e popullit shqiptar për demokraci të fortë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?