Gjykata e Lartë rrëzon Ahmetajn, refuzon rekursin për kontrollin e vilës së bashkëjetueses

Aktualitet

Gjykata e Lartë nuk ka pranuar kërkesën për rekurs të ish-ministrit të Financave, Arben Ahmetaj, lidhur me vendimin për kontrollin e vilës së bashkëjetueses në Hamallaj, me udhër të SPAK.

Gjykata e Larta ka rrëzuar Ahmetajn duke lënë në fuqi vendimin në Apelin e GJKKO. Më 9 mars, Byroja Kombëtare e Hetimit ka kryer kontrolle në shtëpinë e ish-gruas dhe partneres aktuale të Ahmetajt.

Ish-ministri pretendon se nuk është marrë leje nga Kuvendi për këto kontrolle, pasi ai është deputet dhe ka imunitet.

Avokatët mbrojtës të ish-ministrit kundërshtuan kontrollin e ushtruar më 9 mars nga Agjentët e Byrosë Kombëtare të Hetimit, me pretendimin se SPAK ka shkelur ligjin dhe kushtetutën, duke mos marrë një autorizim nga Kuvendi për kontrollin e banesës ku Ahmetaj bashkëjeton me shtetasen Erjola Hoxha.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?