Të evakuuarit nga Sudani vazhdojnë të mbërrijnë në Arabinë Saudite

Bota

Të paktën 670 njerëz që u evakuuan nga Sudani i përfshirë nga konflikti mbërritën në Jeddah të Arabisë Saudite.

Një anije indiane me 326 në bord u ankorua në portin islamik të Jeddah ndërsa një anije me flamur saudit me 52 persona nga 12 kombësi u ankorua në bazën detare King Faisal.

Një tjetër anije me flamur saudit me 295 persona në bord gjithashtu mbërriti në Jeddah, tha ministria e jashtme e Mbretërisë.

Sipas ministrisë, kjo e çon numrin e përgjithshëm të të evakuuarve nga Sudani në 2,991 persona të 80 kombësive.

 

 

Kombet evropiane, Kina dhe të tjerë nga e gjithë bota u përpoqën për të nxjerrë mijëra qytetarë të tyre nga Khartoum pasi shpërthyen përleshjet midis forcave besnike të Abdel Fattah al-Burhan dhe atyre të zëvendësit të tij të kthyer në rival, Mohamed Hamdan Daglo, i cili komandon paraushtarakun e fuqishëm Rapid. Forcat Mbështetëse (RSF).

Ushtria dhe RSF së bashku organizuan një grusht shteti në vitin 2021, por u kundërshtuan gjatë negociatave për të integruar të dy grupet dhe për të formuar një qeveri civile katër vjet pasi Omar al-Bashir u rrëzua.

Rivaliteti i tyre ka rritur rrezikun e një konflikti më të gjerë që mund të tërheqë fuqi të jashtme.

Të paktën 512 persona janë vrarë dhe 4,193 janë plagosur, sipas shifrave zyrtare në Sudan, megjithëse numri real ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë.

Të dy fraksionet ranë dakord të enjten vonë për të zgjatur një armëpushim me 72 orë për të lejuar aksesin humanitar, por luftimet u ndezën në pjesë të kryeqytetit Khartoum të premten, sipas dëshmitarëve okularë dhe transmetimeve të drejtpërdrejta video.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?