AktualitetBota

Trafikoi 2 kg kanabis, Singapori ekzekuton me varje një 46-vjeçar

Tangaraju Suppiah
Një 46-vjeçar nga Singapori i dënuar për trafikun e rreth 2.2 kg kanabis u ekzekutua e varje të mërkurën, një dënim i kritikuar nga grupet e të drejtave dhe aktivistët për ashpërsinë e tij në një kohë kur shumë vende të tjera, duke përfshirë vendet fqinje, kanë adoptuar një qasje më të butë ndaj drogës dhe dënimit me vdekje.

Tangaraju Suppiah, një 46-vjeçar nga Singapori, u dënua me vdekje të mërkurën në burgun Changi, tha Shërbimi i Burgut të Singaporit në një deklaratë të shkurtër.

Motra e tij Leelavathy Suppiah i tha CNN se vëllai i saj ishte varur dhe se familja kishte marrë një certifikatë vdekjeje. Ky ishte ekzekutimi i parë i Singaporit në gjashtë muaj.

Në ditët para dërgimit të Tangaraju në trekëmbësh, anëtarët e familjes dhe aktivistët bënë thirrje publike për mëshirë dhe vunë në dyshim sigurinë e dënimit të tij.

Zyra e Bashkimit Evropian në qytetin-shteti dhe një zyrë e Kombeve të Bashkuara për të drejtat i kishin bërë thirrje gjithashtu Singaporit që të mos kryente varjen e tij.

Tangaraju u dënua me vdekje në vitin 2018 për “ndihmë në trafikimin e më shumë se një kilogram kanabis (1,017.9 gram)”, sipas një deklarate nga Byroja Qendrore e Narkotikëve (CNB). Gjykata zbuloi se ai ishte në komunikim telefonik me dy burra të tjerë të kapur duke u përpjekur të kontrabandonin kanabis në Singapor.

Motra e Tangaraju, Leelavathy foli për ankthin dhe vendosmërinë e vëllait të saj, përpara se të ekzekutohej dënimi i tij me vdekje.

“Edhe nga brenda burgut, ai donte të luftonte për pafajësinë e tij. Ai besonte se do të kishte një gjykim të drejtë dhe donte të provonte pafajësinë e tij”, tha ajo për CNN.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?