Kjo është përgjigja që Shkolla “Harry Fultz” kthen në lidhje me Belind Këlliçi-n

Aktualitet
ARMAND MAHO
Kjo eshte pergjigja qe Shkolla Harry fultz i ka dhene “shqetesimit” qytetar te Plarent Ndreces, keshilltarit te Erion Veliajt, ish sekeretarit te pergjithshem se Ministrise se Arsimit gjate kohes se miratikmit te ligjit per Arsimin e Larte qe e beri sistemin lemsh, dhe ish sekretarit te Ministrise se Brendshme, gjate kohes se tenderit te uniformave ku nje kapele polici, kushtonte sa aksionet e apple ne burse.
Pergjigja eshte e qarte dhe shteruese, shpjegon qarte proceduren qe eshte ndjekur nga Belind Kellici per pranimin ne universitetitin e Maryland ku ka perfunduar studimet per menaxhim biznes, me burse te plote. Pra ka dorezuar listen e notave, raportin perkates “school report” per kater vite, programet e detajuara per cdo lende, qe me pas konvertohen ne kredite apo pike ne universitetet amerikane.
Ata qe kane kryer studimet ne USA i dine fare mire rregullat striktge qoftge teg ambasadades amerikkane, qofte te universiteteve atje, aq me shume per studentet qe pretendojne te vazhdojne me burse. E ne rast se Belindi paska falsifikuar diplomen, dhe ka perfituar nga parate e taksapaguesve amerikane, Plarenti e kishte fare te lehte ti drejtohej organeve ligjzbatuese te ketij vendi pasi kemi te bejme me nje krim federal, kaq e thjeshte eshte!


Por, ky eshte halli i madh kur mbeshtet nje individ si Erion Veliaj, i cili ne kurrikulen e tij nuk ka asgje te vertete. Natyrisht detashmenti dhe taborri i gjobvenesve mediatik qe perfitojne na aferat e konglomeratit Rama&Veliaj nuk eshte i pakte, perkundrazi jane shume dhe rrine me pushken ngrehur. Hujmbja e Veliajt do te thote hujmbje privilegjesh, humbje borderosh, humbje lejesh ndertimi. Prandaj rrine me pushken ngrehur duke sajuar lloj lloj pislleqesh, qe krisma e tyre te heqe vemendjen nga problemet qe ka qyteti, dhe nga gjithe ky picir qe heqim perdite.
PS: Nje keshille per Belindin, te merret me programin dhe ate cka do beje per Tiranen, sepse ska pse i jep pergjigje cdo lloj plehre mediatike…
Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?