Protestuesit në Paris qëllojnë me vezë presidentin Macron (VIDEO)

Bota

Mijëra francezë dolën sërish në rrugë sot për të protestuar kundër reformës së propozuar të pensioneve, e cila do të rrisë moshën e pensionit në 64 vjeç nga 62.

Një grup protestuesish pushtuan për disa momente zyrat e operatorit të bursës Euronext në distriktin e biznesit La Defense të Parisit të enjten, duke thënë se kompanitë e mëdha duhet të paguajnë për të financuar pensionet.

“Na thuhet se nuk ka para për të financuar pensionet,” tha sindikalisti i Sud-Rail Fabien Villedieu. Por nuk ka nevojë të merren paratë nga xhepat e punëtorëve, ka disa në xhepat e miliarderëve.

Përpara vizitës së Emmanuel Macron në qytetin jugor francez të Ganges, policia largoi protestuesit që mbanin tenxhere dhe tigane. “Vezë dhe tigan, unë i përdor në gatim,” tha Macron ndërsa filloi vizitën e tij në Francën jugore, ku disa protestues hodhën vezë dhe patate ndaj presidentit francez.

Ja një video që është postuar në Twitter me presidentin francez duke marrë vezë në fytyrë teksa bënte deklarata.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?