Mark Zuckerberg largon 4000 punonjës nga puna

Teknologji

Mijëra largime nga puna priten te Meta, e cila po zbaton planin për të shkurtuar 10 mijë vende pune.
Meta u tha punëtorëve të Amerikës së Veriut që të punojnë nga shtëpia të mërkurën, ndërsa zyrtarët përgatiten për një raund të dytë pushimesh nga puna, deri në 4,000.

Administrata u tha drejtuesve se njoftimet nga puna, pjesë e planit të shefit ekzekutiv Mark Zuckerberg për efikasitet më të madh, do të bëhen sa më shpejt të mërkurën, raportoi Bloomberg News.

Shkurtimet kanë të bëjnë me të gjitha mediat sociale të platformës, si Facebook, Instagram, WhatsApp dhe gjithashtu divizionin e realitetit virtual Reality Labs.

Një punonjës e krahasoi situatën me serialin e njohur të filmave “Lojërat e urisë”. “Këtu do të ketë Lojëra të Urisë”, shkroi ai në aplikacionin e mediave sociale Blind.

 

 

Ristrukturimi dhe mbikëqyrësit e rinj

Kompania mëmë njoftoi se ekipet do të ristrukturohen dhe ata që mbeten do të punojnë nën mbikëqyrës të rinj. Në të njëjtën kohë, punonjësve u kërkohet të punojnë nga shtëpia, nëse munden, për të përpunuar lajmet, ndërsa shumë shprehin shqetësim.

“Më vjen keq për të gjithë punëtorët që nuk mund të flenë në pritje për të rinovuar hyrjen e tyre nesër. Askush nuk e meriton këtë”, ka shkruar një tjetër punonjës, duke theksuar se kjo çmenduri do ta shkatërrojë kompaninë.

Meta pritet të shkurtojë 4000 vende pune ndërsa 6000 të tjera pritet të pushohen në javët në vijim. Megjithatë, një përfaqësues i kompanisë iu referua njoftimeve të Mark Zuckerberg për vitin 2023, kur ai foli për një “vit efikasiteti”.

Në nëntor Meta pushoi nga puna 13% të fuqisë punëtore, rreth 11,000 nga 87,000 gjithsej. Në të njëjtën kohë, ai ngriu të gjitha rekrutimet.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?