Çuçi: Rritje e pagave për zjarrfikësit dhe punonjësit e gardës

Aktualitet

Ministrat kanë prezantuar vendimet e madha në mbledhjen e qeverisë. Ministsrsi i Brendshëm, Bledi Çuçi tha se në mbledhje është miratuar rritja e pagës për zjarrëfikësit dhe punonjësit e gardës.


 

Ai u shpreh se rritje page do të kenë edhe punonjësit e policisë.Ministri tha rritja është bërë sipas gradave.

“Qeveria sot mori mendim që në vargë për rritjen e paagave edhe të sistemit zjarrëfikës të punonjësve të gardës dhe punonjësve të policisë, rritje e dytë në rreth 8 muaj.

Shkon në 14% rritja për nivelet e këtij sektori. Garda e republikës në këtë fazë ka rritje sipas gradës, ku gradës së dytë i rritet me 22%.

Në polici kemi 7% për nivlet e larta. Kjo është faza e dytë që sic e kemi miratuar për komunitetet dhe në 2024 do jetë edhe faza e tretë e rritjes së rrogës”, tha Çuçi ndër të tjera.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?