SPRINT NEWS ALBANIA

Bota

Reagimet e ashpra në Suedi, Absolut Vodka ndalon eksportet me Rusinë

Absolut Vodka do të ndalojë eksportin e produkteve të saj në Rusi pas një reagimi në shtetin ku prodhohet, në Suedi. Kompania e kishte ndaluar dhe më parë eksportin, në mars 2022 kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Por kompania e saj mëmë, Pernod Ricard, konfirmoi se disa eksporte kishin rifilluar – gjë që shkaktoi zemërim. Tani, kompania ka njoftuar se kanë ndaluar përsëri eksportet e Absolut Vodka, në mënyrë që të mbrojnë stafin dhe partnerët nga kritikat.

 

Javën e kaluar, shumë bare dhe restorante kryesore në Suedi e hoqën pijen nga raftet e tyre dhe politikanët e dënuan eksportin e saj, pas raportimeve të mediave se ajo po shitej në Rusi.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson tha se ishte “shumë i befasuar” kur dëgjoi se kompania kishte rifilluar eksportet. Dhe tre artistë suedezë nisën një fushatë virale, duke përshkruar një foto të një krateri bombë që digjet në formën e shishes Absolut.

 

“Ne e pranojmë rëndësinë e këtyre marrëdhënieve të gjata dhe të besueshme me punonjësit, partnerët, konsumatorët dhe shoqërinë suedeze në përgjithësi”, ka thënë Stephanie Durroux, CEO e Absolut Vodkas, duke theksuar se reagimi i fortë ndaj rifillimit të tregtisë me Rusinë tregoi ndikimin e fortë që pija ka në shoqërinë suedeze.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?