Sulmohet me bombë gjatë fjalimit kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida (VIDEO)

Bota

Një dëshmitar tha se ata panë një person duke hedhur diçka, të ndjekur nga tym, ndërsa një tjetër tha se kishte dëgjuar një zhurmë të madhe. Nuk raportohet për të lënduar.

Bomba tymuese qe u hodh drejt kryeministrit japonez

Videoja tregon oficerët duke grumbulluar mbi një person, që besohet të jetë një i dyshuar. Policia thotë se ka bërë një arrestim, por deri më tani nuk ka pranuar të komentojë më shumë.

Transmetuesi publik japonez, NHK, citoi Kishidan të thoshte se kishte një “shpërthim të fortë” në vend. “Policia po heton detajet, por unë do të doja të kërkoja falje që shqetësova shumë njerëz dhe u shkaktova telashe.”

Kryeministri japonez Fumio Kishida

Kryeministri Fumio Kishida sapo kishte filluar të mbante një fjalim pasi vizitoi portin e peshkimit në Wakayama për një ngjarje fushate, kur bomba tymuese u hodh drejt tij dhe ai u evakua menjëherë nga truprojat, fatmirësisht i pa dëmtuar.

Sulmet e dhunshme janë jashtëzakonisht të rralla në Japoni. Por ka një nervozizëm për sigurinë rreth politikanëve, pasi ish-kryeministri Shinzo Abe u qëllua për vdekje gjatë fushatës vitin e kaluar.

<iframe width=”400″ height=”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?