Luçiano Boçi bën prezantimin e parë me demokratë të Elbasanit

Politike

Pasi prezantuan dje kandidatin e koalicionit opozitar ‘Bashkë fitojmë’ në Vorë, ish-kryeministri Sali Berisha dhe kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta janë bërë sërish bashkë.

Këtë herë ata janë ndalur në Elbasan, ku do të prezantojnë kandidatin për kryebashkiak, Luçiano Boçi.

Të shumtë janë ata qytetarë të cilët kanë mbushur sallën sot në Elbasan dhe kanë dalë në përkrahje të Boçit.

NJOFTIM PËR SHTYP

Berisha: Ky është mesazhi i ndryshimit të madh, i pranverës së re të demokracisë. Më 14 maj përballet monizmi me idealet e lirisë

Të dashur qytetarë, vëllezër dhe motra të pranishëm në këtë takim.
Entuziazmi, prania juaj këtu është mesazhi më i fuqishëm që Elbasani i përcjell sot, jo vetëm qytetarëve të këtij rrethi, por mbarë shqiptarëve në Shqipëri dhe kudo që janë.
Ky është mesazhi i ndryshimit të madh, është mesazhi i pranverës së re të demokracisë, është mesazhi i fitores të pluralizmit politik në Elbasan dhe në Shqipëri. Është mesazhi i fitores së Luçiano Boçit, si qytetari i parë i Elbasanit.
Me 14 maj në Elbasan dhe mbarë Shqipërinë, përballet monizmi me idealet e lirisë, përballet monizmi me idealet e pluralizmit, përballet monizmi me dëshpërimin dhe zhgënjimin që mbjell, me shpresën dhe besimin tek Elbasani dhe Shqipëria.
Zgjedhjet e 14 majit janë zgjedhjet e jetës tonë, e idealeve tona, janë zgjedhjet për fatin e Elbasanit, për fatin e Shqipërisë. Kam besim të plotë se Elbasani do të jetë në krye të fitores, në krye të përpjekjes shqiptare për mposhtjen e monizmit, për triumfin e pluralizmit.
Elbasanase dhe elbasanas, kurrë mos harroni se në momentet kritike të kombit, ju keni ndarë më mirë, më drejtë se gjithë të tjerët.
Mendja jua, virtytet tuaja, arsimimi, atdhedashuria bënë që Elbasani të jetë qyteti i dritës për mbarë kombin shqiptar.
Elbasani në shekuj, në dekada, rrezatoi në të 4 anët e Shqipërisë, dije, dije, atdhedashurinë, po kaq sa dijen. Është ky qyteti në të cilin u përgatitën mijëra e mijëra të dijes, që ndriçuan mendjen e shqiptarëve me dije, ndriçuan mendjen e shqiptarëve me shqiptarizëm, me atdhedashuri, me dashuri për Elbasanin dhe Shqipërinë.
Është ky qyteti që rrezatoi në të 4 anët e dheut, dije dhe demokraci. Demokracia dhe arsimi, demokracia dhe dija, janë një dhe të pandarë. Është ky qyteti që do të konservonte në shekuj dhe mijëvjeçar, të folmen më të bukur shqiptare, të cilën komisija e gjuhës, do ta zgjidhte si gjuha zyrtare të shqiptarëve.
Është ky qyteti që hodhi themelet, e islamit shqiptar si doktrinë e shqiptarësisë. Elbasani dhe kombi, shpirti i tij, janë një dhe të pandarë. Shqipëria pret nga Elbasani me 14 maj të votohen idealet e lirisë, të votohet pluralizmi, të votohet Luçiano Boçi.

ZYRA E SHTYPIT DHE KOMUNIKIMIT, PARTIA DEMOKRATIKE

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?