Tmerr/ Makina futet mes turmës në , humb jetën një dhe plagosen pesë të tjerë

Bota
Një turist italian u vra dhe pesë persona u plagosën pasi një makinë u përplas me turmën e njerëzve në Tel Aviv, disa orë pasi dy motra izraelite u vranë në një sulm me armë në Bregun Perëndimor.

Ngjarja, pas një nate sulmesh ndërkufitare në Gaza dhe Liban, shtoi tensionet izraelito-palestineze pas bastisjeve të policisë izraelite në xhaminë Al-Aksa të Jerusalemit këtë javë.

Tensionet kërcënuan të kalojnë në një konflikt më të gjerë gjatë natës, ndërsa Izraeli u përgjigj me një breshëri raketash duke goditur objektiva të lidhura me grupin islamik Hamas në Gaza dhe Libanin jugor, por luftimet hynë në qetësi të premten.

Megjithatë, dy sulmet nënvizuan se sa e paqëndrueshme mbetet situata pas netëve të njëpasnjëshme me telashe që kanë sjellë alarmin në mbarë botën dhe thirrjet për qetësi.

Në sulmin e fundit, një makinë u përplas me një grup njerëzish pranë një rruge shumë të populluar biçikletash dhe ecjeje në një shëtitore në Tel Aviv. Shoferi u qëllua për vdekje nga një oficer policie aty pranë teksa përpiqej të nxirrte dhe një armë.

Një burim izraelit i sigurisë e identifikoi sulmuesin si një shtetas arab i Izraelit nga qyteti Kafr Qassem.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?