SPRINT NEWS ALBANIA

AktualitetPolitike

Gështenja: Do bëj fushatë vetëm për PD-në zyrtare

I ftuar në emisionin ‘Sot Live në Shqipëri’, deputeti Gështenja thotë se do jetë në terren dhe do të bëjë fushatë vetëm për PD zyrtare. Ai shprehet se në bashkitë ku nuk kanë kandidatë do të bëjnë fushatë për kanidatët për Këshillin Bashkiak.

Këta kandidatë do ishin të gatshëm të bënte thirrje të votohej lista e këshillit të PD. Do isha krahu i djathtë në fushatë pa asnjë lloj rezerve. Përsa kohë nuk ka një thirrje të tillë unë do vazhdoj të punoj për PD, të bëj vota për PD. Do jem në terren për PD. Në Elbasan kemi listat për këshill”, tha Gështenja.

Gështenja zbuloi edhe qëndrimin e tij ne mbledhjet maratonë që zhvilloi PD për të përcaktuar se si do të dilnin në zgjedhje. Gështenja shprehet se bashkë me një grup deputetësh kishin kërkuar që nëse s’do të dilnin me kandidatë në 61 bashki, të nxirrnin vetëm lista për Këshilla Bashkiakë.

“Nuk kam qenë pjesë vendimmarrëse, është diskutuar gjatë, janë bërë disa mbledhje. Vendimmarrja finale ka qenë e Kryesisë. Kam qenë që ne duhej të dilnim me 61 kandidatë, me një kusht, të kishim kandidat të përbashkët të gjithë si opozitë. Kam qenë kundër daljes me më shumë se 1 kandidat.


 

Lufta nuk është brenda opozitës kush fiton më shumë, garën e kemi me Edi Ramën. Meqë ishim në këtë situatë, zvarritja e procesit gjyqësor, vonesat që solli KQZ, isha që PD të mos futet në këto zgjedhje me kandidatë për kryebashkiakë, por vetëm me lista për këshilla bashkiakë. Në këtë situatë që ndodhemi do të përplasim demokratët me njëri-tjetrin”, u shpreh ai.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?