Aktualitet

Fshehu dënimin në Greqi, Partia e Lirisë i kërkon KQZ çregjistrimin e kandidatit të PS-së në Bashkinë e Kuçovës

Partia e Lirisë ka kërkuar ka depozituar sot në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve, kërkesën për ndalimin e kandidimit të Kreshnik Hajdarit, kandidatit të Partisë Socialiste për Bashkinë e Kuçovës në zgjedhje vendore të 14 majit.

Kërkesa e PL dhe koalicionit ‘Bashkë Fitojmë’ vjen pas daljes në media të një dënimi që Kreshnik Hajdari ka marrë në Greqi, të cilin nuk e ka deklaruar në formularin e dekriminalizimit.

Në kërkesën e Partisë së Lirisë thuhet se vendimi i Kuvendit të Shqipërisë numër 17/2016 përcakton qartë këto kritere dhe Partia e Lirisë kërkon që KQZ të bëjë verifikimet e nevojshme dhe të ndalojë kandidimin e Kreshnik Hajdarit.


 

PL e ka dorëzuar kërkesën dhe në Prokurorinë e Përgjithshmë për të nisur hetim penal ndaj tij edhe për fshehje të të dhënave.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?