I hapet rrugë arrestimit të ish-Presidentit të SHBA Donald Trump, ngrihen akuza të reja ndaj tij

Bota

Republikani Donald Trump, i cili po kandidon për të rimarrë Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2024, tha përmes një deklarate në rrjetin e tij “Truth Social” se: Ky është një persekutim politik dhe ndërhyrje në zgjedhje në nivelin më të lartë në histori.

Aktakuza e Donald Trump përmban të paktën dhjetëra akuza, raportojnë mediat amerikane.

CNN raporton se Trump përballet me më shumë se 30 akuza në lidhje me mashtrimin e biznesit. Gazeta ka cituar dy burime anonime “të njohura me rastin”.

Ndërkohë, New York Times thotë se ka më shumë se dy duzina akuza, duke cituar gjithashtu dy burime të paidentifikuara.

Në vitin 2016, ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi mediat duke i ofruar të shiste prova që vërtetonin për një lidhje kurorëshkelëse që kishte me Donald Trump në vitin 2006.

Ekipi i Trumpit e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë Daniels për ta mbajtur nën kontroll.

Megjithatë, kur Trump rimbursoi Cohen, të dhënat për pagesën thonë se ishte për tarifat ligjore. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje – një vepër penale – në Nju Jork.

Prokurorët gjithashtu mund të pretendojnë potencialisht se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesat e tij ndaj Daniels ishin të motivuara nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të.

Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

Edhe avokatët e ndjekjes penale pranojnë se sido që të jetë, ky nuk është aspak një rast i qartë. Ka pak precedent për një ndjekje të tillë dhe përpjekjet e kaluara për të akuzuar politikanët për kapërcimin e kufirit midis financimit të fushatës dhe shpenzimeve personale kanë përfunduar në dështim.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?