Sulltan Nevruzi, Yuri Kim viziton kryegjyshatën bektashiane

Aktualitet

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ditën e sotme me rastin e ditës së sulltan Nevruzit ka vizituar kryegjykatën bektashiane.

Ajo ka vizituar kryegjykatën bektashiane nën shoqërin e Baba Edmond Brahimaj. Kim shihet e buzëqeshur teksa realizon disa foto dhe me Baba Mondin.

Në Shqipëri Nevruzi është festa kryesore e komunitetit Bektashi, ajo festohet në shumë vende të Lindjes së Mesme, botës arabe dhe muslimane, e njohur si Viti i Ri Persian.


 

Dita e Sulltan Novruzit feston ditëlindjen e Imam Aliut në Qabe, në të cilën sipas legjendës çdo gjë ringjallerohet, lind shpresa e ringjallja për njerëzimin. Ajo është një ditë e re, kur të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të mirë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?