Ndahet nga jeta poeti i njohur Hamit Aliaj

Art Kulture

Poeti i njohur, Hamit Aliaj, është ndarë nga jeta në moshën 69-vjeçare. Lajmi i trishtë është bërë me dije nga gazetari Luan Rama, i cili  më herët bëri të ditur se poeti ndodhej në gjendje të rëndë shëndetësore.

“Ike në heshtje,
dhimbjen e more me vete,
për të mbetur përjetësisht
gjëmim mes malesh,
dhe këngë ndër zemra!

U prehsh në paqe e të ndrittë shpirti miku im!” shkruan Luan Rama.

Hamit Aliaj lindi në fshatin Kasaj të Tropojës në vitin 1954, i cili është poet dhe autor i njohur i 200 këngëve. Ai ka shkruar libra me poezi si:

1974: Bjeshkët janë mbiemri im, Tiranë
1979: Epike ( me bashkëautor), Prishtinë
1986: E ruaj një fjalë për ty, Tiranë
1990: Lotin nuk ta fal, Tiranë
1997: Mungon viti Një, Tiranë
2006: Njëqind vjet e Martë, Tiranë
2012: Ali Iber Nezaj (monografi), Tiranë
2017: E hëna e përtej botës
2021: N’Dardani bjen nje tupan

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?