Gjykata e Lartë merr vendimin për Ervis Martinaj

Aktualitet

Gjykata e Lartë ka rrëzuar këtë të enjte rekursin e bërë nga i shumëkërkuari Ervis Martinaj, në lidhje me ngjarjen e ish-Bllokut, ku mbeti i vrarë Fabiol Gaxha dhe u plagos Eljon Hato e vetë Martinaj.

Në rekurs Martinaj kundërshtonte vendimin e Gjykatës së Apelit të vitit 2018 që e la atë në burg për ngjarjen në zonën e ish-Bllokut, por që më u lirua nga Gjykata e Tiranës me garanci pasurore.

Në përfundim të procesit në Apel akuza ndaj Martinaj për vrasje të mbetur në tentativë ra, megjithatë ai u dënua 3 vite e 8 muaj burg me gjykim të shkurtuar për “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve për vrasje”, “Fshehje të të ardhurave”, “Falsifikim i pasaportave, kartave të indentitetit, vizave”, si edhe “Organizim ose ushtrim i veprimtarisë së lojërave të fatit në kundërshtim me ligjin”.


Ky vendim i Gjykatës së Lartë ka ardhur në një kohë kur prej 7 muajsh fati i Ervis Martinajt nuk dihet.

Pak ditë me parë me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme, Martinajt dhe familjarëve të tij iu sekuestruan 34 pasuri të dyshuara nga aktiviteti kriminal.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?