Takimi Kurti-Vuçiç në Bruksel, Rama: Paqja dhe bashkëpunimi, çelësi i të ardhmes!

Aktualitet Politike

Kryeministri Edi Rama, ka reaguar pas takimit të zhvilluar nga kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç me zyrtarët europianë në Bruksel.

Rama shprehet se paqja dhe bashkëpunimi janë çelësi i së ardhmes, për t’u lënë fëmijëve një rajon bashkëpunues.

REAGIMI:

Uroj që askush të mos e akuzojë Albin Kurtin për tradhti apo harresë, por gjithkush të kuptojë se kryeministri i sotëm i Kosovës ka bërë gjënë e duhur, duke hedhur një hap të parë me shumë rëndësi drejt daljes nga kurthi i të djeshmes. Hapa të tjerë pasofshin pa humbur kohë!

 

Paqja dhe bashkëpunimi janë çelësi për të ardhmen që u detyrohemi fëmijëve tanë në këtë rajon të shkatërruar prej shekujsh nga mungesa e paqes dhe bashkëpunimit. E mirëpres pëlqimin e të dy palëve për Marrëveshjen për Rrugën e Normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

 

Ky është një moment historik i rëndësishëm për paqen rajonale dhe unë inkurajoj fuqimisht të gjitha palët e përfshira që të vazhdojnë të punojnë për një zbatim të shpejtë. Për paqen dhe bashkëpunimin, Shqipëria është dhe do të mbetet një besimtare dhe një model roli. Ne mbështesim plotësisht çdo përpjekje për të kapërcyer të kaluarën.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?