Tragjedi në brigjet italian, fundoset anija me 180 refugjatë! Mbi 40 të vdekur

Aktualitet

Raportohet se të paktën 40 persona kanë humbur jetën si pasojë e mbytjes së varkës me të cilën udhëtonin pranë brigjeve të Krotones. Mes viktimave ka fëmijë, gra dhe një i porsalindur ndërsa nga raportimet e para bëhet me dije se ishin rreth 180 refugjatë në momentin kur varkën e mbuloi uji.

Disa trupa të pajetë janë gjetur nga autoritetet në plazhin e Steccato, ndërsa të tjerë në det, pas nisjes së operacionit të kërkim-shpëtimit.

50 persona janë shpëtuar, ndërkohë që bilanci i viktimave mund të rritet ndjeshëm pasi dhjetëra emigrantë të tjerë raportohen të humbur në detin e trazuar për shkak të motit të keq.

Dhjetëra motovedeta të policisë kufitare, marinës dhe helikopterë vijojnë kërkimet në det, të cilat janë vështirësuar ndjeshëm dhe për shkak të kushteve atmosferike.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?