Përvjetori i luftës në Ukrainë, manifestim në kryeqytet

Aktualitet

Sot shënohet përvjetori i fillimit të agresionit rus ndaj Ukrainës. Me këtë rast në Tiranë po mbahet një manifestim, pas ftesës që kryetari i Bashkisë së Tiranës iu bëri qytetarëve në mbështetje të qëndresës heroike të popullit ukrainas ndaj makinerisë ruse.

Në marshim ka marrë pjesë dhe ambasadori i Ukrainës në Tiranë, Volodymyr Shukrov, ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin Elisa Spiropali, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, deputetja e PS-së Mimi Kodheli etj.

Sot 1 vit nga lufta! Marshim në Tiranë, Ambasadori Shkurov: Ukraina

Qytetarët kanë marshuar nga rruga “Ukraina e Lirë” deri te Bashkia e Tiranës me flamuj ukrainas në duar.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“24 shkurti shënon një vit nga nisja e luftës së Rusisë ndaj Ukrainës!
Tirana solidarizohet me të drejtën e çdo qytetari ukrainas për të qenë i lirë.
Ju ftoj të jemi bashkë gjatë manifestimit, në mbështetje të qëndresës heroike të popullit ukrainas kundër agresionit rus. JEMI ME JU!

 

 

Ora 12:00, rruga “Ukraina e Lirë” – Bashkia Tiranë”, – shkruan kryebashkiaku Veliaj në një postim në rrjetet sociale”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?