VIDEO/ Rrahje masive rrugëve të Anglisë

Bota

Loja vjetore e quajtur “Topi Atherstone” u zhvillua në Mbretërinë e Bashkuar.

Tradita e lojës më brutale në planet vijoi edhe këtë vit me qindra konkurrentë të etur që luftonin për të zotëruar një top të madh. Herë pas herë loja është ndërprerë pas urgjencave mjekësore që përfshiu konkurrentët dhe stjuartët.

Ndeshja, e cila zhvillohet gjithmonë të Martën e Shenjtë në Angli dhe daton në Mesjetë. Loja ka dy rregulla kryesore: Nuk lejohet të vrasësh askënd dhe se kushdo që mban topin kur të mbarojë koha, shpallet fitues.

Loja kujton një ndeshje të luajtur midis Leicestershire dhe Warwickshire në vitin 1199, kur ekipet përdorën një qese ari si top. Në këtë ditë të shënuar fëmijët lejohet të largohen nga shkolla pak më herët se zakonisht. Loja zgjat vetëm 2 orë në rrugët kryesore të qyteteve.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?