10 arsye pse fëmijët duhet të rriten rreth kafshëve

Stil/Jetë

Kafshët shtëpiake dhe fëmijët shkojnë krah për krah, por a keni menduar ndonjëherë se cilat janë përfitimet e rritjes së fëmijëve me kafshë shtëpiake përreth? Sigurisht, ne e dimë që fëmijët tanë i duan kafshët shtëpiake.

Këtu ne do të përshkruajmë disa përfitimet që lidhen me rritjen e fëmijëve tuaj me kafshë shtëpiake në shtëpi.

  1. Luajtja me një mace ose qen mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut.

Është e vërtetë! Përkëdhelja e një kafshe për vetëm 15 minuta mund të ulë presionin e gjakut me 10%. Një studim nga Tombola tregon se kalimi i kohës me mikun tuaj me katër këmbë çliron serotonin, oksitocinë, prolaktinë dhe madje ul hormonin e stresit, kortizolin.

  1. Fëmijët me kafshë shtëpiake dalin më shumë jashtë dhe janë më aktivë plus, gëzojnë të gjitha përfitimet shëndetësore që lidhen me to.

Kjo nuk është aq e vështirë për t’u besuar. Fëmijët kanë energji dhe u pëlqen të luajnë. Por, krahasuar me fëmijët pa, fëmijët me kafshë shtëpiake shpenzojnë 11 minuta më shumë duke bërë aktivitet fizik (në ditë). Kjo është mbi 4000 minuta aktivitet shtesë në vit!

  1. Të ushqyerit dhe kujdesi për një kafshë shtëpiake inkurajon përgjegjësinë e fëmijërisë.

Fëmijët mund të fitojnë besim duke pasur përgjegjësinë e kujdesit për një kafshë shtëpiake. Gjithashtu i ndihmon ata të mësojnë rëndësinë e mbajtjes së një rutine.

  1. Fëmijët me kafshë shtëpiake tregojnë kontroll të përmirësuar të impulsit, aftësi sociale dhe vetëvlerësim.

Psikologët June McNicholas zbuluan se:

40 për qind e fëmijëve kërkonin kafshët shtëpiake nëse ishin të mërzitur.

40 për qind kërkonin ndërveprime me kafshën e tyre nëse ishin të mërzitur.

53 përqind e fëmijëve pëlqejnë të shikojnë TV ose video me kafshët e tyre shtëpiake.

Kur fëmijëve të moshës shtatë deri në dhjetë vjeç iu kërkua të emërtonin “10 individët e tyre më të rëndësishëm”, kafshët shtëpiake pothuajse gjithmonë hynin në listë.

Kafshët shtëpiake kanë shumë rëndësi për fëmijët dhe madje mund të ndihmojnë në mësimin e aftësive të përballimit dhe rritjen e besimit.

  1. Kafshët shtëpiake zvogëlojnë rrezikun e astmës në fëmijëri.

Një studim nga JAMA tregoi se ekspozimi ndaj qenve gjatë fëmijërisë së hershme ul shanset për astmë tek fëmijët e moshës shkollore me 13%!

  1. Kafshët shtëpiake reduktojnë stresin, vetminë, depresionin dhe ankthin.

Shoqërimi mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve mendore dhe madje të shtojë vite në jetën tuaj. Kujdesi për një kafshë mund t’ju ndihmojë të ndiheni të nevojshëm dhe të kërkuar dhe të largoni fokusin nga problemet tuaja. Çdo adoleshent mund të përfitojë nga kjo!

  1. Kafshët shtëpiake japin dashuri pa kushte.

Një kafshë shtëpiake mund të ngushëllojë, të mbështesë dhe madje të dëgjojë problemet e një fëmije pa gjykim apo pasojë. Të gjithë kanë nevojë për këtë!

  1. Pronarët e kafshëve shtëpiake kërkojnë më pak vizita te mjeku.

Duke marrë parasysh që kafshët shtëpiake reduktojnë astmën dhe ankthin, rrisin aktivitetin dhe ulin presionin e gjakut, kjo nuk është më befasi. Studimi i Journal of Personality and Social Psychology zbuloi se pronarët e kafshëve shtëpiake “raportuan më pak kontakte me mjekun gjatë një periudhe 1-vjeçare sesa të anketuarit që nuk kishin kafshë shtëpiake”.

  1. Ata nuk mund të tregojnë sekrete.

Le ta pranojmë, ndonjëherë është e vështirë të përballesh me jetën si fëmijë dhe adoleshent. Ndonjëherë fëmijët duhet të heqin diçka nga gjoksi i tyre, ose të tregojnë një sekret që ishin betuar të mos e tregonin. Ata janë të sigurt duke i thënë kafshës shtëpiake! (Ndoshta festa e befasishme e burrit ose gruas suaj u mbajt sekret vetëm sepse fëmija juaj kishte një fëmijë për të folur!)

  1. Kafshët shtëpiake mësojnë respekt.

Fëmijët do të mësojnë të respektojnë të tjerët, por ata mund të kenë kontakte më të qëndrueshme me kafshët shtëpiake përpara fëmijëve të tjerë. Nuk është kurrë herët për të mësuar rreth kufijve dhe respektimin e tipareve të ndryshme të personalitetit

Ka shumë mënyra se si fëmijët mund të përfitojnë nga kalimi i kohës pranë kafshëve shtëpiake; por shpresojmë se këto 10 do të jenë një pikënisje për ju për të kuptuar se si kafshët shtëpiake mund të ndikojnë tek fëmijët për mirë. Vetëm shikoni sesi fëmija juaj reagon herën tjetër që do të marrë një puthje të madhe nga qeni juaj ose kaloni disa minuta duke përkëdhelur macen tuaj.

Linku: https://woodlandanimalhospital.com/10-reasons-why-kids-should-be-raised-around-animals/

Burimi i fotos: freepik.com

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?