Gjysma e grupi parlamentar të PD jashtë Kuvendit

Politike

Sekretariati për Procedurat dhe Votimet ka përjashtuar sot deputetët e PD për kaosin në seancën e kaluar.

Sipas vendimit deputetja Lindita Metalia është përjashtuar për 5 ditë; Greta Bardeli për 3 ditë, Edmond Spaho, Oerd Bylykbashi Elda Hoti dhe Sorina Koti për 10 ditë.

Deputetë të PS kërkuan përjashtimin e 6 deputetëve të tjerë të opozitës pas seancës së fundit.

Kërkesa mban firmat e Baftjar Zeqajt, Lindita Buxhelit, Bujar Çelës, Tatiana Piros, Fadil Nasufit, Lavdrim Krashit, Ilir Topit.

 

Kujtojmë se një prej firmëtarëve, deputeti i PS Baftjar Zeqaj u kap nga kamerat duke shkelur Rregulloren e Parlamentit pasi votoi hapur për kolegen socialiste e cila nuk ndodhej në seancë.

Me këtë vendim rreth gjysma e grupit parlamentar të PD është përjashtuar nga seancat e fundit parlamentare.

Seancën e së enjtes nuk do të jenë prezentë 8 deputetë mes tyre Kryetari i PD Sali Berisha dhe Sekretari i Përgjithshëm i PD Flamur Noka.

PËRJASHTIMI
Greta Bardeli, 3 ditë;
Edmond Spaho, 10 ditë;
Oerd Bylykbashi, 10 ditë;
Elda Hoti, 10 ditë;
Sorina Koti, 10 ditë

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?