Sulm ajror në Siri, ushtria amerikane vret liderin e ISIS Hamza al-Homsi-n

Bota

Komanda Qendrore e SHBA-së konfirmoi se katër ushtarakët e plagosur aktualisht po trajtohen në një spital ushtarak në Irak.

“Mbrëmë, gjatë një sulmi me helikopter të SHBA-së dhe Forcave Demokratike Siriane në verilindje të Sirisë, u vra Hamza al-Homsi, në këtë operacion u lënduan katër ushtarë amerikanë dhe një qen pune i trajnuar”, tha Komanda Qendrore e SHBA në një deklaratë.

Kujtojmë se gjatë javës së kaluar pati gjithashtu një operacion të veçantë nga forcat amerikane dhe forcat siriane gjatë të cilit u neutralizua Ibrahim Al Qahtani, zyrtari i Shtetit Islamik.

Ky i fundit po planifikonte të ndihmonte të burgosurit për t’u arratisur nga qendra e paraburgimit. Ndërkohë në janar forcat amerikane gjatë një bastisjeje në Somali lanë te vdekur liderin e organizatës në vend Bilal al-Sudani bashkë më 10 ushtarë të tjerë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?