I urryer”/ Menjëherë pas tërmetit, Asad bombardon qytetin sirian të kontrolluar nga rebelët

Bota

Qeveria siriane bombardoi një zonë të vendit të kontrolluar nga opozita menjëherë pas tërmetit, sipas qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Presidenti Bashar al-Assad nisi një “sulm vërtet të pamëshirshëm dhe të urryer” në Marea, një qytet në Sirinë veriperëndimore të prekur nga tërmeti, tha deputetja britanike Alicia Kearns, e cila kryeson Komitetin e Punëve të Jashtme.

Sekretari i Jashtëm James Cleverly kritikoi regjimin e Asadit për “bombardimin plotësisht të papranueshëm”.

Z. Cleverly tha: “[Zonja Kearns] ka absolutisht të drejtë kur theksoi bombardimet plotësisht të papranueshme të zonave menjëherë pas kësaj fatkeqësie natyrore.

“Fatkeqësisht, kjo flet për një model sjelljeje të gjatë nga regjimi i Asadit, një regjim që ne e dënojmë, e kemi sanksionuar dhe do të vazhdojmë të sjellë sanksione – duke punuar me miqtë dhe partnerët tanë ndërkombëtarë – për të provuar dhe parandaluar shfaqjen e sjelljeve të tilla.”

Pjesa më e madhe e Sirisë është shkatërruar nga vitet e luftës civile dhe kontrolli i kontestuar i territoreve pranë kufirit me Turqinë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?