Publikohen pamjet, momenti kur pesë policë rrahin barbarisht 29 vjeçarin që vdiq më vonë në spital

Bota

Publikohen pamjet, momenti kur pesë policë rrahin barbarisht 29 vjeçarin që vdiq më vonë në spital

Departamenti i Policisë së Memphisit ka publikuar pamjet tronditëse të kamerës së trupit të pesë oficerëve të policisë që rrahin për vdekje Tire Nichols pas një ndalimi trafiku për drejtimin e supozuar të pakujdesshëm.

Videoja e publikuar të premten në mbrëmje tregon Nichols, 29 vjeç, duke qarë për nënën e tij disa herë gjatë sulmit brutal të 7 janarit, i cili ndodhi vetëm 80 metra larg shtëpisë së tij.

“Mami! Mami!” Nichols bërtet teksa është duke u mbajtur në tokë nga oficerë, me spray në fytyrë, shkelma dhe grushta në kokë, ndërsa në fund goditet dhe me një shkop metalik. Videot e kamerave të trupit tregojnë se policia e ka goditur të paktën nëntë herë punonjësin e FedEx.

Edhe pasi mjekët mbërritën, Nichols qëndroi i prangosur dhe i rrëzuar në trotuar për gati gjysmë ore pa ndërhyrje të rëndësishme mjekësore.

Të pesë oficerët e përfshirë në vrasje u përballën me akuza për vrasje të shkallës së dytë, me prokurorin e qarkut që tha se megjithëse ata luajtën role të ndryshme, “ata janë të gjithë përgjegjës”.

Policia në të gjithë vendin u përgatit për trazira të mundshme të dhunshme  ndërsa protestuesit u mblodhën për të shprehur zemërim në përgjigje të pamjeve shumë shqetësuese. Në disa qytete të ndryshme amerikane kanë shpërthyer protestat.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?