Aktualitet

Lirohet nga burgu ish-nënkryetari i Bashkisë së Lushnjës (EMRI)

Gentian Nushi, ish-nënkryetar i Bashkisë së Lushnjës është liruar nga burgu pas përfundimit të dënimit. Ai ishtë dënuar me 1.8 vite burg pasi akuzohej për shkelje të barazisë në tendera.

Nushi u arrestua pas një hetimi disa mujor lidhur me procedurat e ndjekura të tenderit të kanalit Bishqthem-Bitaj.

Prokurori konstatoi se Nushi ka ndërhyrë në procedurat e përzgjedhjes së fituesve në këtë tender.

Arrestimi i tij bashkë me Leonard Sefën me detyrë Drejtor në Drejtorinë e Prokurimeve/Juridike, u vu në pranga disa muaj pas arrestimit të kryetarit të Bashkisë së Lushnjës, Fatos Tushe për abuzime dhe shkelje të barazisë në tendera.

Ashtu si Tushe dhe nënkryetari Nushi, së bashku me drejtorin e prokurime, akuzoheshin për shkelje të barazisë në tendera.

Prokuroria e Posaçme kishte dyshime se në tenderin “Për rehabilitimin e kanalit ujitës U3 – 27, V-1 /1 në fshatin Bishqethëm dhe Bitaj, Njësia Administrative Kolonjë”, zhvilluar në vitin 2020, ishin të përfshirë në kryerjen e veprimeve të kundërligjshme edhe nëpunës të tjerë publikë të Bashkisë Lushnje.

Njoftimi i plotë:

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, me trup gjykues të përbërë nga gjyqtarët Florjan Kalaja kryesues, Igerta Hysi anëtare dhe Dhimitër Lara anëtar, sot më datë 24.01.2023, zhvilloi seancë gjyqësore për çështjen penale nr. 22 akti, datë 23.01.2023 regjistrimi, regjistruar mbi kërkesën e të pandehurit G.N. për konstatimin e shuarjes së masës së sigurimit personal “arrest në burg” dhe vendosi:

 

– Konstatimin e shuarjes së masës së sigurimit “arrest në burg” të caktuar ndaj të pandehurit z. G.N., me vendimin nr. 101, datë 11.12.2021 të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

 

– Urdhërimin e lirimit të menjëhershëm të të pandehurit z. G.N. nga ambientet e paraburgimit nëse liria e tij personale nuk kufizohet për një shkak tjetër ligjor.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?