Dështon misioni evropian i lëshimit të satelitit Virgin, LauncherOne nuk arriti dot në orbitën e ulët të Tokës

Teknologji

Përpjekja e parë për të nisur një satelit nga Evropa Perëndimore u duk se dështoi sot kur Virgin Orbit raportoi një “anomali” që pengoi raketën e saj të arrinte lartësinë e orbitës së saj të planifikuar.

Misioni u nis nga qyteti bregdetar i Newquay në Anglinë jugperëndimore, me raketën e Virgin’s LauncherOne të mbajtur nën krahun e një Boeing 747 të modifikuar dhe më vonë të lëshuar mbi Oqeanin Atlantik.

“Duket se kemi një anomali që na ka penguar të arrijmë lartësinë e orbitës”, tha kompania. “Ne jemi duke e vlerësuar informacionin”.

Dështimi i dukshëm i jep një goditje të mëtejshme ambicieve evropiane të hapësirës, ​​pas dështimit të lëshimit të raketës italiane Vega-C nga Guiana Franceze në fund të dhjetorit.

Raketat e të njëjtit lloj që atëherë janë rrëzuar.

Virgin Orbit, pjesërisht në pronësi të miliarderit britanik Richard Branson, ka planifikuar të vendosë nëntë satelitë të vegjël në orbitën e ulët të Tokës (LEO) në misionin e saj të parë jashtë bazës së saj amerikane.

Zyrtarët përgjegjës për nisjen nuk ishin të disponueshëm për komente të mëtejshme. Kompania kishte raportuar më herët në Twitter se raketa LauncherOne kishte arritur në orbitën e Tokës, por ai postim u tërhoq më vonë.

Avioni transportues i koduar “Cosmic Girl” u kthye në portin kozmik të Newquay menjëherë pasi anomalia u zbulua në raketën që kishte lëshuar më parë nga transportuesi i saj në krahun e modifikuar të avionit.

“Gjatë ditëve në vijim do të ketë një hetim nga qeveria, por edhe nga agjenci të tjera, përfshirë Virgin Orbit”, tha Matt Archer, drejtor i misioneve komerciale hapësinore në Agjencinë Britanike të Hapësirës.

Dështimi i misionit do të jetë i dyti në historinë e Virgin Orbit që nga nisja e parë në 2020. Kompania ka regjistruar katër misione të suksesshme.

Sipas Archer, faza e parë e djegies e çoi raketën në hapësirë, ndërsa faza e dytë kishte “një anomali teknike dhe nuk arriti lartësinë e kërkuar të trajektores”.

Nuk ishte e qartë se si dështimi, i cili duhet të hetohej, do të ndikonte në kohën ose vendndodhjen e misioneve të ardhshme. Dan Hart, shefi ekzekutiv i Virgin Orbit, u kishte thënë gazetarëve të dielën se kompania shpresonte të kthehej në Newquay përpara fundit të vitit 2023.

Britania ka thënë se udhëheq prodhimin e satelitëve jashtë SHBA-së, me 47,000 njerëz që punojnë në industrinë e hapësirës, ​​ndërsa ajo ka bërë thirrje për zhvillimin e vendeve potencialisht të shumta të mikro-nisjes, duke përfshirë dy platforma vertikale të nisjes në Skoci.

Agjencia Britanike e Hapësirës e përshkroi misionin si një moment krenarie kombëtare për industrinë hapësinore në rritje, ndërsa Sekretari Britanik i Shkencës George Freeman tha në stacionin hapësinor të përmendur se ishte një “moment historik”.

“Shumë është arritur, por ky moment historik është padyshim zhgënjyes,” tha Archer. “Por ne do të vazhdojmë të shtyjmë dhe do të arrijmë atje në fund”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?