EROS

Dhimbja gjatë marrëdhënies seksuale

Sa i zakonshëm është seksi i dhimbshëm?

Dhimbja gjatë marrëdhënies seksuale është shumë e zakonshme — gati 3 në 4 gra përjetojnë dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale të paktën një herë gjatë jetës së tyre. Për disa gra dhimbja është vetëm një problem i përkohshëm; për të tjerat, është një problem afatgjatë.

Çfarë shkakton dhimbje gjatë seksit?

Dhimbja gjatë seksit mund të jetë shenjë e një problemi gjinekologjik, siç janë cistet në vezore apo endometrioza. Dhimbja gjatë seksit gjithashtu mund të shkaktohet nga probleme me reagimin seksual, të tilla si mungesa e libidos (dëshirës seksuale) apo mungesa e eksitimit (ndryshimet fizike dhe emocionale që ndodhin në trup si rezultat i stimulimit seksual ).

Ku ndihet dhimbja gjatë seksit? 

Ju mund të ndjeni dhimbje në vulvën tuaj, në zonën përreth hapjes së vaginës tuaj (të quajtur vestibul), ose brenda vaginës tuaj. Perineumi është një vend i zakonshëm i dhimbjes gjatë seksit. Ju gjithashtu mund të ndjeni dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës apo në fundin e barkut.

Kur duhet të shkoj te një profesionist i kujdesit shëndetësor për seksin e dhimbshëm? 

Nëse keni dhimbje të shpeshtë ose të theksuar gjatë marrëdhënieve seksuale është momenti të konsultoheni me një mjek obstetër-gjinekolog ose një profesionist tjetër të kujdesit shëndetësor. Është e rëndësishme të përjashtoni patologjitë gjinekologjike që mund të shkaktojnë dhimbjen tuaj.

Cilat mund të jenë shkaqet e problemeve gjatë marrëdhënieve seksuale?

Arsyet e mëposhtme janë ndër më të zakonshmet:

 • Gjendja juaj e mendore — Emocione të tilla si frika, faji, turpi, parehatia apo siklet në lidhje me marrëdhëniet seksuale mund ta bëjnë të vështirë që të relaksoheni. Kur nuk mund të relaksoheni, eksitimi është i vështirë dhe mund të rezultojë në dhimbje. Stresi dhe lodhja mund të ndikojnë në dëshirën tuaj për të bërë seks.
 • Problemet në marrëdhënie – Problemet me partnerin mund të ndërhyjnë në përgjigjen tuaj seksuale. Një problem i zakonshëm i marrëdhënieve është një mospërputhje midis partnerëve në nivelin e tyre të dëshirës seksuale.
 • Medikamentet — Shumë ilaçe mund të zvogëlojnë dëshirën seksuale, përfshirë disa metoda kontraceptive. Një sërë medikamentesh për dhimbjen gjithashtu mund të zvogëlojnë dëshirën seksuale.
 • Kushtet shëndetësore dhe kirurgjikale — Disa gjendje mjekësore mund të ndikojnë indirekt në përgjigjen seksuale. Këto situata përfshijnë artritin, diabetin, kancerin dhe patologjitë e gjëndrës tiroide. Disa gra që i janë nënshtruar ndërhyrjeve kirurgjikale, zbulojnë se kjo ndikon në imazhin që kanë për trupin e tyre, gjë që mund të zvogëlojë dëshirën e tyre seksuale.
 • Partneri juaj — Nëse partneri juaj ka një problem seksual, mund t’ju ​​bëjë të shqetësoheni për seksin. Nëse partneri juaj po merr një medikament për mosfunksionim erektike, ai mund të ketë orgazëm të vonuar, gjë që mund të çojë në marrëdhënie të gjata dhe të dhimbshme.

Cilat lloje të kushteve gjinekologjike mund të shkaktojnë dhimbje gjatë seksit?

Dhimbja gjatë marrëdhënieve seksuale mund të jetë një shenjë paralajmëruese e shumë patologjive gjinekologjike. Disa nga këto kushte mund të çojnë në probleme të tjera nëse nuk trajtohen:

 • Çrregullime të lëkurës — Disa çrregullime të lëkurës mund të rezultojnë në ulcera ose çarje në lëkurën e vulvës. Dermatiti i kontaktit është një sëmundje e zakonshme e lëkurës që prek vulvën, një reagim ndaj një lënde irrituese, siç janë sapunët aromatikë, dushet ose lubrifikantët. Mund të shkaktojë kruajtje, djegie dhe dhimbje. Trajtimi i çrregullimeve të lëkurës varet nga lloji i çrregullimit.
 • Vulvodynia — dhimbja e vulvës. Kur dhimbja kufizohet në hyrjen e vaginës, ajo njihet si sindroma vestibulo-vulvare (VVS). Ka shumë trajtime në dispozicion për vulvodininë, përfshirë masat e vetë-kujdesit. Medikamentet ose kirurgjia mund të jenë të nevojshme në disa raste.
 • Ndryshimet hormonale — Gjatë perimenopauzës dhe menopauzës, ulja e niveleve të estrogjenit mund të shkaktojë thatësi vaginale. Terapia hormonale është një mundësi trajtimi. Mund të jetë i dobishëm përdorimi i një lubrifikanti gjatë marrëdhënieve seksuale.
 • Vaginiti — Vaginiti, ose inflamacioni i vaginës, mund të shkaktohet nga myku ose infeksion bakterial. Simptomat janë sekrecionet, kruarja dhe djegia e vaginës dhe vulvës. Vaginiti mund të mjekohet me terapi medikamentoze.
 • Vaginizmi — Vaginizmi është kontraktimi (shtrëngim) i muskujve në hapjen e vaginës tuaj. Vaginizmi mund të shkaktojë dhimbje kur përpiqeni të keni marrëdhënie seksuale.
 • Lindjet — Gratë që gjatë lindjes kanë pasur episiotomi ose qepje në perineum mund të kenë dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale që mund të zgjasë për disa muaj. Trajtimet përfshijnë terapi fizike, medikamente ose kirurgji.
 • Shkaqe të tjera – Sëmundja inflamatore e pelvisit, endometrioza dhe adezionet pas ndërhyrjeve kirugjikale janë të gjitha të lidhura me dhimbjen gjatë marrëdhënieve seksuale.

Çfarë mund të pres kur të konsultohem me mjekun në lidhje me dhimbjen gjatë seksit?

Historia juaj mjekësore dhe seksuale, shenjat dhe simptomat dhe gjetjet nga një ekzaminim fizik janë faktorë të rëndësishëm në përcaktimin e shkakut të dhimbjes tuaj. Ndonjëherë, nevojiten analiza dhe ekzaminime shtesë për të gjetur shkakun. Një kontroll i pelvisit ose ekzaminimi me ekografi shpesh japin të dhëna për shkaqet e disa llojeve të dhimbjes. Mund të jetë i nevojshëm vlerësimi i mëtejshëm, që ndonjëherë përfshin një procedurë të quajtur laparoskopi.

Ju gjithashtu mund të pyeteni për medikamentet që merrni, nëse keni ndonjë patologji mjekësore dhe ngjarje të kaluara që mund të ndikojnë në mënyrën se si ndiheni për seksin, siç është abuzimi seksual. Profesionistë të tjerë të kujdesit shëndetësor mund të këshillohen për vlerësim dhe trajtim të mëtejshëm, siç është një fizioterapiste ose një dermatolog.

A ka gjëra që një grua mund të bëjë vetë për të ndihmuar me dhimbjen gjatë seksit?

Nëse keni dhimbje gjatë seksit, konsultohuni me një mjek. Ekzistojnë edhe disa masa të që mund t’i merrni vetë që mund të lehtësojnë dhimbjen gjatë seksit:

 • Përdorni një lubrifikant. Lubrifikantët e tretshëm në ujë janë një zgjedhje e mirë nëse keni irritim ose ndjeshmëri vaginale. Lubrifikantët me bazë silikoni zgjasin më shumë dhe priren të jenë më të rrëshqitshëm se lubrifikantët e tretshëm në ujë. Mos përdorni vazelinë, vaj për fëmijë ose vaj mineral me prezervativë. Ata mund të shkaktojnë prishjen e prezervativit.
 • Dedikojini kohë marrëdhënieve seksuale. Lini mënjanë një kohë kur as ju dhe as partneri juaj nuk jeni të lodhur ose në ankth.
 • Bisedoni me partnerin tuaj. Tregoni partnerit tuaj ku dhe kur ndjen dhimbje, si dhe cilat aktivitete i shihni të këndshme.
 • Provoni aktivitete seksuale që nuk shkaktojnë dhimbje. Për shembull, nëse marrëdhënia seksuale është e dhimbshme, ju dhe partneri juaj mund të dëshironi të përqendroheni në seksin oral ose në masturbimin e ndërsjellë.
 • Provoni aktivitete sensuale joseksuale, si masazhi.
 • Merrni hapa për lehtësimin e dhimbjes para seksit: zbrazni fshikëzën tuaj, bëni një banjë të ngrohtë ose bëni një qetësues pa dhimbje përpara marrëdhënies seksuale.
Total 1 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?