Kulture

Studentja e Dhjetorit martohet me ish drejtorin e enver hoxhës

Martohet ambasadori shqiptar në Stockholm- Gazetari i njohur i RTSH -Virgjil Kule . Virgjil Kule ka qene drejtor i Radio Televizionit Shqiptar  ne vitet e komunizmit, kurse Mimoza Ferraj ka qene studentja qe u ndalua nga policia dhe forcat speciale te njohura si 326-a, gjate protestave te dhjetorit kundra regjimit hoxhist.

Ish-studentja e Lëvizjes së dhjetorit ’90-të, Mimoza Ferraj ka deklaruar se, takimi me Ramiz Aliajn ishte i stisur dhe i monitoruar.

Në një intervistë për Euronews Albania, Ferraj u shpreh se në takimin e Alisë me studentët, dihej se kush do të fliste dhe se çfarë do të thoshte.

“Kam folur. Kam folur në atë takim dhe kam qenë shumë aktive. Por po ju them edhe një herë, takimi ishte i monitoruar. Kush do fliste dhe se çfarë do të thoshtë, ti e sheh se si flet Arben Imami aty. E shikonin Ramizin si lidershipin, si ai që do t’i udhëzonte ata në rrugëtimin drejt demorkacisë. Është qesharake. Ishte e stisur dhe e qendisur tamam.

Mua nuk më zgjodhi njeri, unë isha aktore kryesore në takimin që qeveria shqiptare dërgoi në korpusin e universitetit. Ishin 200 studentë dhe ai dërgoi ministrin e transportit për të thënë që jemi në prag të lirisë së ajrit, detit, fjalës dhe fesë. Aty nuk u ngrit asnjë student, vetëm unë dhe më thanë që do arrestohesha. Isha aktive”, theksoi ajo.

Kurse ish drejtori i rtsh Kule, gjate nje interviste eshte shprehur se: Telefonata e Ramiz Alisë mund të ndryshonte gjithë rrjedhën. “ Më thonë të kërkon shoku Ramiz. Urdhëroni! – thashë.

“Na e hodhën Enverin”, tha. Juve keni bërë kronikë?” Po, mezi e bëmë, por shyqyr doli, iu përgjigja. Por neve do e vëmë prapë dhe ti nuk do e transmetosh kronikën”-deklaronte Virgjil Kule. Vdekjen e Enver Hoxhës e kam lajmëruar unë, si spiker në TV, në një atmosferë zije të përgjithshme

Martesa e dyte e Kules, vjen pasi gruaja e pare e tij nderroi jete para disa vitesh pasi vuante nga nje semundje e keqe. Sot, Virgjil Kule eshte Ambasadori i Shqiperise në Stockholm-

 

Lajmin e ka bërë të ditur në FB vetë Mimoza Ferraj, e cila jeton në SHBA
Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe njerëz në këmbë
Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe njerëz në këmbë
Total 4 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?