Arrestohet Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë

Aktualitet

Sekretari i përgjithshëm i Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, Arlind Gjokutaj është arrestuar për shpërdorim detyre. Mësohet se në pranga janë vënë edhe dy drejtorë të kësaj ministrie, përmbaruesi Alban Ruli dhe drejtori juridik Fatmir Hoxhaj.

Hetimi kishte nisur nga Prokuroria e Tiranës disa muaj më parë pas ndalimit të shtetasit Ilir Thana dhe sekuestrimin e rreth 220 milionë lekëve që ai dyshohet se i kishte përfituar në mënyrë të padrejtë nga buxheti i shtetit si kompensim për një ndërtesë të privatizuar në Tiranë.

Në total, dëmi që llogaritet se i është shkaktuar buxhetit të shtetit shkon në rreth 1.2 milionë euro. Në këtë mashtrim, Ilir Thana dyshohet se u ndihmua nga zyrtarët e lartë të ministrisë së Financave.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?