Bota

Brazil/ Mbështetësit e Bolsonaros mësyjnë në godinën e Kongresit

Policia ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve që sulmuan ndërtesën e Kongresit Kombëtar të Brazilit pasi qindra njerëz u mblodhën brenda ndërtesës së qeverisë pas disa muajsh me pakënaqësi pas zgjedhjeve të tetorit.

Protestat kanë vazhduar në vendin e Amerikës së Jugut prej muajsh që nga zgjedhja e Luiz Inacio Lula da Silva në tetor.

Mbështetësit e ish-presidentit, Jair Bolsonaro, kanë ngritur kampe jashtë ndërtesave qeveritare dhe kanë ndërprerë rrugët kryesore dhe tani videot nga Brazili tregojnë njerëz që vërshojnë brenda ndërtesës së Kongresit Kombëtar.

Gazetari vendas Renato Souza tha në Twitter: “Ekstremistët pushtojnë ndërtesën e Kongresit dhe përpiqen të hyjnë me forcë në katin e Dhomës.

“Policia legjislative përdor bomba gazi në dhomën e gjelbër”.

Kandidati i majtë Lula fitoi me 50.9 për qind të votave pasi iu ndalua të kandidonte në zgjedhjet e fundit presidenciale në 2018 për shkak se ishte në burg.

Udhëheqësi i ri po vuante një dënim 12-vjeçar për korrupsion, por u lirua në vitin 2019 pas një vendimi të gjykatës supreme që zemëroi ndjekësit e të djathtës ekstreme Bolsonaro.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?