Bota

Pas raundit të 15-të Kevin McCarthy zgjidhet kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit të 118-të.

Anëtarët e tjerë të Kongresit gjithashtu bënë betimin, duke hapur rrugën për një votim mbi paketën e Rregullave të Dhomës.

“Si kryetar i Dhomës, përgjegjësia ime përfundimtare nuk është ndaj partisë sime, konferencës sime, apo edhe Kongresit tonë,” tha McCarthy. “Përgjegjësia ime, përgjegjësia jonë është ndaj vendit tonë”.

Pas 15 raundeve të votimit të mbajtura gjatë pesë ditëve, lideri republikan Kevin McCarthy është zgjedhur kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA. Votimi vendimtar filloi të premten mbrëma dhe përfundoi herët në mëngjesin e së shtunës.

Bryan Steil, një republikan nga Wisconsi, mban fletën pas votimit vendimtar

Presidenti Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë duke uruar kryeparlamentarin e zgjedhur Kevin McCarthy për fitoren e tij.

“Jill dhe unë urojmë Kevin McCarthy për zgjedhjen e tij si Kryetar i Dhomës. Siç thashë pas afatit të mesëm, unë jam i përgatitur të punoj me republikanët kur të mundem dhe votuesit e bënë të qartë se presin që republikanët të jenë të përgatitur të punojnë edhe me mua. Tani që udhëheqja e Dhomës së Përfaqësuesve është vendosur, është koha që ai proces të fillojë.”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?