VIDEO/ Përplasje e dy helikopterëve në Australi

Bota

Pamjet rrëqethëse në bord tregojnë momentin kur turistët u përpoqën të paralajmëronin pilotët disa momente përpara një përplasjeje të frikshme. Katër persona vdiqën duke përfshirë një çift britanik, kur dy helikopterët u përplasën me njëri-tjetrin pranë Sea World në Australi.

Pamjet tronditëse të një prej helikopterëve të dënuar tregojnë momente para rrëzimit. Një nga pasagjerët duket se përpiqet të lajmërojë pilotin duke e goditur në shpatull. Dhe më pas, pak çaste më vonë, tehet e rotorit të avionit tjetër futen në kabinë me një përplasje të fortë. Helikopteri godet një helikopter tjetër i cili po ngrihej ndërsa po hynte në tokë.

Helikopterit të ngritjes iu këputën rotori dhe kutia e shpejtësisë, duke e bërë atë të përplasej në një breg rëre. Dhe më pas helikopteri i uljes, me xhamin e përparmë të thyer dhe hundë të dëmtuar, arriti të ulej për mrekulli. Ata që bënin banja dielli, skafistët dhe kalorës të skive jetuan më pas për të ndihmuar viktimat. Autoritetet tani po hetojnë për të parë se çfarë shkoi keq dhe për të përcaktuar saktësisht se çfarë po ndodhte në të dy kabinat.

Hetuesit raportohet se po hetojnë nëse shtrirja e ndenjëseve mund të ketë kontribuar në përplasjen. Të dy helikopterët Eurobus EC130 ishin konfiguruar me pilotin të ulur në të majtë, me dy pasagjerë në të djathtë. Kjo do të thoshte se pamja nga kabina mund të ishte penguar. Dy avionët e tjerë Squirrel të kompanisë janë vendosur me kontrollet më tradicionale të sediljeve në të djathtë. Çifti britanik Ron Hughes, 65 vjeç, dhe gruaja e tij Diane, 57 vjeç, u vranë të dy teksa ishin në helikopter që po ngrihej.

Ash Jenkinson, 40 vjeç, piloti kryesor i helikopterëve të botës së detit, gjithashtu u vra në përplasje. Po kështu ishte edhe mamaja australiane Vanessa Tadros, 36 vjeç. Tre të tjerë, duke përfshirë dy fëmijë, po luftojnë për jetën pas aksidentit. Në bordin e helikopterit të uljes ishin Riaan dhe Elmarie Steenberg dhe Marle dhe Edward Swart, të gjithë nga Zelanda e Re. Ai po pilotohej nga Michael James dhe ishte një pasagjer i katërt pa emër. Pesë nga gjashtë personat në bord u prenë nga copa nga xhami i thyer, por piloti arriti të ulej pranë rrënojave të helikopterit tjetër.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?