Dëborë dhe ngrica/ Amerikanët bllokohen në makina për ditë të tëra, numri i viktimave pritet të rritet

Bota

Të paktën 28 ​​njerëz kanë vdekur në shtetin perëndimor të Nju Jorkut, shumica e tyre në Buffalo, pasi një stuhi dimërore përbindësh vazhdon të godasë Amerikën e Veriut.

Një zyrtar shtetëror tha se disa njerëz ishin bllokuar në makina për më shumë se dy ditë gjatë asaj që ishte “ndoshta” stuhia më e keqe.

Deri të martën pritet të ketë deri në nëntë inç (23 cm) të tjera borë në pjesë të shtetit, paralajmërojnë meteorologët. Stuhia që shtrihet nga Kanadaja në kufirin me Meksikën ka vrarë 56 persona.

Presidenti amerikan Joe Biden miratoi një deklaratë emergjente që lejon mbështetjen federale për shtetin e Nju Jorkut. “Zemra ime është me ata që humbën të dashurit këtë fundjavë festive”, shkroi ai në Tëitter.

Mark Poloncarz, ekzekutivi për Erie County ku ndodhet Buffalo, tha: “Ne mund të shohim një lloj drite në fund të tunelit, por ky nuk është ende fundi.”

Duke cituar zyrën e ekzaminuesit mjekësor lokal, Poloncarz tha se shumë nga viktimat kishin vdekur nga problemet e zemrës gjatë kohës që pastronin dëborën, ndërsa disa u gjetën të vdekur në automjetet e tyre.

Më shumë viktima pritet të zbulohen pasi reshjet e dëborës të shkrihen të zbulojnë automjetet e bllokuara dhe të lejojnë hyrjen në shtëpitë e largëta.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?