Bota

Rusia do të dërgojë muzikantë në frontin e luftës për të rritur moralin e ushtarëve

Rusia thotë se do të dërgojë muzikantë në vijën e parë të luftës së saj në Ukrainë në një përpjekje për të rritur moralin.

Ministria e mbrojtjes njoftoi formimin e “brigadës krijuese të vijës së parë” këtë javë, duke thënë se ajo do të përfshijë si vokalistë ashtu edhe muzikantë.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar theksoi krijimin e brigadës në një përditësim të inteligjencës të dielën.

Ndërkohë, ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vizitoi trupat e vijës së parë në Ukrainë, tha qeveria.

 

 

Në një deklaratë të postuar në Telegram, ministria e mbrojtjes tha se Shoigu “fluturoi rreth zonave të dislokimit të trupave dhe kontrolloi pozicionet e avancuara të njësive ruse në zonën e operacionit special ushtarak”.

Ministria shtoi se ai “foli me trupat në vijën e frontit” dhe në një “pikë komanduese” – por BBC nuk mund të konfirmojë se kur u zhvillua vizita ose nëse z. Shoigu vizitoi vetë Ukrainën.

Vizita e raportuar vjen pasi zyrtarët e mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar thanë se morali i ulët vazhdon të jetë një “vulnerabilitet i rëndësishëm në pjesën më të madhe të forcës ruse”.

Mbretëria e Bashkuar tha se brigada e re krijuese – e cila pason një fushatë të fundit, duke i kërkuar publikut të dhurojë instrumente muzikore për trupat – është në përputhje me përdorimin historik të “muzikës ushtarake dhe argëtimit të organizuar” për të rritur moralin.

Por ata vunë në pikëpyetje nëse brigada e re në të vërtetë do të shpërqendronte trupat, të cilët kanë qenë të shqetësuar kryesisht për “normat shumë të larta të viktimave, udhëheqjen e dobët, problemet e pagave, mungesën e pajisjeve dhe municioneve dhe mungesën e qartësisë rreth objektivave të luftës”.

Sipas gazetës ruse RBC news, brigada do të përbëhet nga trupa të mobilizuara nën drejtimin e rekrutimit të Presidentit Vladimir Putin, si dhe “artistë profesionistë që hynë vullnetarisht në shërbimin ushtarak”.

Njësia e re do të ketë për detyrë të mbajë “një gjendje të lartë morale, politike dhe psikologjike [ndërmjet] pjesëmarrësve të operacionit të posaçëm ushtarak,” citoi gazeta të ketë thënë ministria e mbrojtjes.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?