Macron u premton të rinjve: Nga 1 janari do i merrni falas prezevativët

Bota

Të rinjtë në Francë do të jenë në gjendje të marrin prezervativë falas duke filluar nga viti i ardhshëm në përpjekje për të reduktuar përhapjen e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, tha presidenti Emmanuel Macron.

“Në barnatore, prezervativët do të jenë falas për ata nga 18 deri në 25 vjeç nga 1 janari”, u tha Macron gazetarëve gjatë një aktiviteti për shëndetin e të rinjve.

Autoritetet shëndetësore vlerësojnë se shkalla e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme u rrit me rreth 30% në 2020 dhe 2021 në Francë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?