Ata që rrëzuan komunizmin në Europë

Aktualitet
Nga Kastriot Dervishi
Personalitetet botërorë, presidentë amerikanë Ronald Reagan (1911-2004) dhe Geoge Bush (1924-2018). Reagan ishte president i SHBA-së në vitet 1981-1989 ndërsa Bush në vitet 1989-1993.
Reagan e cilësoi Bashkimin Sovjetik, shtetin që udhëhiqte botën komuniste nga eksperimenti në eksperiment, si “perandoria e së keqes”. Ai ishte fituesi i luftës së ftohtë midis dy blloqeve.
Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe njerëz në këmbë
Bush zëvendëspresidenti gjatë mandatit të Reaganit, e më pas president, çoi deri në fund luftën kundër komunizmit.
Nëse nuk do ishin faktorët Reagan, Bush, por edhe Gorbaçov, sot shqiptarët do ishin duke diskutuar deri ku do shkonin kufijtë e tufëzave, arëzave dhe sistemi i tollonave. Kushedi, do kishim Lilon sekretar të parë, pasi të na kish lënë shoku Ramis.
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?