Pezullohet lëvizja e urbanëve nesër, ja vetëm kush linjë do të punojë

Aktualitet

Nesër, nga ora 06:00 e mëngjesit, deri në orën 20:00 të mbrëmjes do të pezullohet lëvizja e transportit urban në Tiranë.

Vendimi është marrë nga Bashkia e Tiranës për shkak të samitit që do të mbahet nesër në kryeqytet.

Në njoftimin e bashkisë, thuhet se vetëm autobusët e Unazës do të qarkullojnë, por me itinerar të shkurtuar.

Më herët Policia e Shtetit me qëllim garantimin e rendit dhe sigurisë publike, si dhe mbarëvajtjen e Samitit të Bashkimit Europian-Ballkani Perëndimor, i cili për shkak të rëndësisë së veçantë institucionale dhe shtetërore, zhvillohet nën masa të sigurisë së lartë, sqarohet se:

Për arsye sigurie dhe për të garantuar mbarëvajtjen e këtij Samiti, do të ketë bllokime dhe devijime të disa akseve interurbane dhe urbane, të kryeqytetit, duke nisur nga ora 06:00, e datës 06.12.2022, deri në orën 18:00, të datës 06.12.2022.

Bllokimi i lëvizjes dhe devijimi në autostradat dhe rrugët interurbane, që të çojnë drejt Tiranës, do të fillojë në orën 07:00, ndërsa në qytet, në perimetrin e sigurisë, bllokimi do të fillojë në orën 06:00, ndërsa në rrugët e tjera që përfshihen në itinerarin e lëvizjeve në kuadër të Samitit, bllokimi do të fillojë në orën 08:00. Do të bllokohen këto akse:

Rruga “Rinas – Qafë Kashar” dhe anasjelltas;

Autostrada “Tiranë- Vorë” dhe anasjelltas;

Unaza e Madhe, nga ish-sheshi “Shqiponja”, deri te rrethi i Sanatoriumit, dhe anasjelltas;

Rruga e Elbasanit nga rrethi i Sanatoriumit deri tek ura e Elbasanit dhe anasjelltas.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?