Zyrtari transgjinor i administratës Biden vjedh në aeroport valixhen e një gruaje

Bota

Një zyrtar i administratës së Bidenit i akuzuar për vjedhjen e valixhes së një gruaje nga aeroporti i Minneapolis dyshohet se i ka zbrazur rrobat dhe e ka përdorur çantën për një muaj – pavarësisht se insistoi se ajo ishte marrë rastësisht.

Sam Brinton – një nga zyrtarët e parë transgjinorë të qeverisë federale – dyshohet se i rrëmbeu valixhen prej 2,325 dollarësh Vera Bradley nga ngarkesa e bagazheve në aeroportin e Minneapolis më 16 shtator, thonë dokumentet e gjykatës.

Kur Brinton, i cili përdor përemrat ata/ato, u përball me policinë gati një muaj më vonë, ai fillimisht mohoi të kishin vjedhur çantën – duke këmbëngulur se rrobat e tyre ishin brenda në valixhe në atë kohë.

Por Brinton, zëvendës-ndihmës sekretari për karburantin dhe depozitimin e mbeturinave në Zyrën e Energjisë Bërthamore të Departamentit të Energjisë, u tërhoq shpejt dhe pretendoi se e kishin marrë gabimisht pjesën e bagazhit.

 

 

  • foto galeri
  • foto galeri

Brinton i tha policisë se fillimisht e kuptoi se çanta nuk ishte e tij kur e hapi në hotel, sipas dosjes gjyqësore.

Ai u nervozua se dikush do të mendonte se e kishte vjedhur, kështu që e zbrazi valixhen dhe i hodhën rrobat e gruas në sirtarët e dhomës së hotelit, thuhet në dokumentet e gjykatës. Zyrtari transgjinor i Bidenit akuzohet për vjedhjen e bagazheve prej 2.3 mijë dollarësh të një gruaje në aeroport

Kur policia u njoftua për herë të parë për çantën e vjedhur, ata rishikuan pamjet e kamerave që tregonin se Brinton gjoja rrëmbeu bagazhin nga karuseli duke hequr etiketën e identitetit të pronarit të valixhes.

Brinton u kap më vonë në vëzhgim duke përdorur të njëjtën valixhe në të paktën dy udhëtime në Uashington, DC, më 18 shtator dhe 9 tetor, sipas autoriteteve. Policia kontaktoi fillimisht me Brinton më 9 tetor në lidhje me valixhen e vjedhur të dyshuar.

“Nëse do të kisha marrë çantën e gabuar, jam i lumtur ta kthej, por nuk kam rroba për një individ tjetër”, i tha fillimisht Brinton policit. “Këto ishin rrobat e mia kur hapa çantën.” Brinton dy orë më vonë rrëfeu se nuk ishte “plotësisht i sinqertë”.

Zyrtari Biden u akuzua për vjedhje të një prone të luajtshme pa pëlqim. Pas akuzave një zyrtar tjetër u emërua si zëvendësuesi i tij i përkohshëm në fillim të këtij muaji, sipas Exchange Monitor, i cili ndjek lëvizjet e zyrtarëve qeveritarë. Nëse shpallet fajtor, Brinton mund të përballet me deri në pesë vjet burg ose me një gjobë prej 10,000 dollarësh.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?