Biden i entuziasmuar pas fitores së SHBA dhe tregon telefonatën para ndeshjes me Iranin

Bota

Tifozi i parë i futbollit amerikan që nuk mundi të frenonte emocionet e tij të martën, ishte vetë presidenti amerikan Joe Biden, i cili u shpreh i lumtur që ekipi kombëtar i meshkujve të SHBA-së vijon fazën tjetër në Kupën e Botës 2022.

Sipas Nypost, Presidenti Biden doli nga turma në një fabrikë teknologjike në Miçigan dhe u kthye në skenë për t’i thënë audiencës së tij se SHBA-të kishin mundur Iranin 1-0 për të kaluar në raundin e 16-të si ekipi i vendit të dytë në Grupin B.

“SHBA 1, Iran 0, loja mbaroi!” Presidenti më në fund bërtiti me brohoritje, duartrokitje dhe një brohoritje: “SHBA! SHBA!

Presidenti, i cili sapo kishte përfunduar fjalimet e tij të përgatitura në uzinën SK Siltron në Bay City, po përzihej me mysafirët kur ndeshja përfundoi në Katar.

“Kur fola me trajnerin dhe lojtarët, thashë: “Ju mund ta bëni këtë”. Ata thanë ‘ehhhh'”, tha presidenti, duke kujtuar bisedën e tij me ekipin përpara se turneu të fillonte më 20 nëntor. “Ata e bënë atë, Zoti i do ata.”

Kombëtarja e meshkujve ka kaluar në fazën eliminatore të pesë nga nëntë Kupat e Botës së fundit, por ka kaluar vetëm një herë në raundin e 16-të, në vitin 2002. SHBA do të përpiqet të vazhdojë turneun e tyre të shtunën në mëngjes kundër Holandës.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?