Bombardimet ruse, energjia elektrike në Ukrainë me ndërprerje deri në mars të 2023

Bota

Ukrainasit mund të jetojnë me ndërprerje të energjisë elektrike të paktën deri në fund të marsit.

Kjo deklaratë u bë nga kreu i një furnizuesi kryesor të energjisë, pasi qeveria filloi evakuimet për njerëzit në Kherson dhe në rajone të tjera.

Gjysma e infrastrukturës energjetike të Ukrainës është dëmtuar nga sulmet ruse, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy, duke lënë miliona njerëz pa energji elektrike dhe ujë ndërsa dimri fillon dhe temperaturat bien nën zero.

Sergey Kovalenko, kreu i ofruesit të madh privat të energjisë YASNO për Kievin, tha se punëtorët po nxitojnë për të përfunduar riparimet përpara se të mbërrijë i ftohti i dimrit.

“Unë do të doja që të gjithë ta kuptojnë, ukrainasit ka shumë të ngjarë të jetojnë me ndërprerje deri të paktën në fund të marsit,” tha Kovalenko në një postim në faqen e tij në Facebook, ndërsa shtoi: “Skenari bazë është që nëse nuk ka sulme të reja në rrjetin elektrik, atëherë në kushtet aktuale të prodhimit të energjisë elektrike, deficiti i energjisë mund të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjithë vendin. Kjo do të thotë se ndërprerjet do të jenë kudo, por më pak të qëndrueshme”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?