Bota

Asambleja Parlamentare e NATO-s njeh Rusinë si “shtet terrorist”

Asambleja Parlamentare e NATO-s ka bërë thirrje për krijimin e një gjykate të posaçme ndërkombëtare për agresionin e Federatës Ruse kundër Ukrainës dhe e ka njohur Federatën Ruse si një shtet terrorist.

Kështu ka shkruar në Facebook shefi i Delegacionit të Përhershëm të Ukrainës në AP të NATO-s, deputeti i popullit nga fraksioni “Shërbëtori i Popullit” në Verkhovna Rada, Yegor Chernev, transmeton Ukrinform.

“Asambleja Parlamentare e NATO-s bëri thirrje për krijimin e një tribunali të posaçëm ndërkombëtar mbi agresionin e Rusisë dhe e njohu atë si një shtet terrorist”, tha Chernev.

Ai shtoi se rezoluta përkatëse do t’u dërgohet qeverive dhe parlamenteve të të gjitha vendeve anëtare të NATO-s dhe sipas tij, të 30 vendet e NATO-s mbështetën propozimet e delegacionit ukrainas.

Politikani tha se një gjykatë e tillë do të ofronte një mundësi për të sjellë para drejtësisë jo vetëm autorët e drejtpërdrejtë të krimeve të luftës, por edhe udhëheqjen e lartë të Federatës Ruse.

Përveç kësaj, ai tha se rezoluta përfshinte propozimet e delegacionit ukrainas, në veçanti, për të rritur furnizimin me armë në Ukrainë, për të zhvilluar hapa të caktuar në lidhje me pranimin e shtetit ukrainas në NATO, për të krijuar një mekanizëm për mbledhjen e reparacioneve nga Federata Ruse për dëmin e shkaktuar vendit.

Ai gjithashtu vuri në dukje se rezoluta, me iniciativën e palës ukrainase, parashikon që NATO do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa të duhet.

Siç raporton Ukrinform, më 13 tetor, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës miratoi një rezolutë që shpalli Federatën Ruse një regjim terrorist.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

PANELE DIELLORE-Solares Albania