Iran: Mullahët “e pamëshirshëm”, shkrehin mitralozin drejt popullit të Mahabadit

Bota

Protestat në Iran kanë vijuar edhe sot, ndërsa Republika Islamike iu drejtua vendosjes së ushtrisë për të shtypur protestuesit që kishin marrë kontrollin mbi një qytet të vogël.  Ceremonitë e zisë për dy protestuesit që u vranë ditët e fundit në Mahabad, një qytet i vogël me shumicë kurde në provincën e Azerbajxhanit Perëndimor, u shndërruan në protesta të ashpra gjatë gjithë ditës dhe natën i gjithë qyteti ishte nën kontrollin e protestuesve.

Në videot nga Mahabad u dëgjuan të shtëna të pandërprera ndërsa interneti dhe energjia u mbyllën në pjesë të qytetit, ndërsa forcat e regjimit vazhduan të qëllonin dhe thyenin dritaret e shtëpive të njerëzve.

Sipas pamjeve të publikuara në rrjetet sociale, rrugët e Mahabadit janë të mbushura me automjete ushtarake dhe situata në qytet është aq e tensionuar sa duket se është shpallur gjendje ushtarake. Në një nga incidentet, një tubim i madh u mbajt nga autoritetet e qytetit, në të cilin njerëzve iu tha se guvernatori do të mbante një fjalim, por forcat e sigurisë hapën zjarr ndaj turmës. Numri i viktimave nga qyteti mbetet i panjohur.

Shumë njerëz në rrjetet sociale kanë bërë thirrje për mbështetje për popullin e Mahabadit. Legjenda e futbollit iranian Ali Karimi, një mbështetës kryesor i kryengritjes popullore, u bëri thirrje iranianëve që të ndihmojnë menjëherë Mahabadin mes frikës së një masakre. “Turp për ju që vendosni tanke për të goditur njerëzit që kanë duar bosh”, shkroi Karimi në Twitter.

Partia Demokratike e Kurdistanit iranian (PDKI), lëshoi ​​një deklaratë të dielën duke dënuar goditjen pa kriter ndaj banorëve të qyteteve dhe qytezave kurde./ Dosja.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?